Nagrywanie  przemocy domowej

Nagrywanie przemocy domowej wymaga podjęcia decyzji o tego typu działaniach. Jest to często decyzja wbrew pozorom trudna dla zdominowanej osoby. Należy jednak pamiętać o tym, że tego typu nagrywanie, jest aktem samoobrony przed agresją i przemocą domową.  Z wieloletniej praktyki w temacie nagrywania rozmów możemy dokonać analizy procesu nagrywania przemocy domowej.  Sytuacje tego typu występują w określonych stałych godzinach np. po powrocie z pracy lub mogą się odbywać w przypadkowym czasie, niezależnie od cyklu zajęć. W pierwszym przypadku istnieje możliwość przygotowania się do prowadzenia nagrywania przemocy domowej. Oznacza to, że możemy włączyć  mini dyktafon i umieścić w obrębie pomieszczenia, w którym może dojść do przyszłej rozmowy. W przypadku drugiego wariantu należy mini dyktafon włączyć znacznie wcześniej i umieścić go np. w kieszeni lub w przypadku kobiet np. w biustonoszu.

nagrywanie przemocy domowej

Powyżej prezentujemy popularne miejsca ukrywania mini dyktafonów do nagrywania w sytuacji wystąpienia przemocy domowej. Zarówno biustonosz w przypadku kobiet jak i krawat w przypadku mężczyzn jest najlepszym rozwiązaniem wyboru miejsca ukrycia - kamuflażu mini dyktafonów do nagrywania. Mini dyktafon użyty do rejestracji powinien charakteryzować się:

  1. Doskonałą jakością akustyczną wykonywanych nagrań (zalecany stosowanie mini dyktafonów nagrywających w standardzie zapisu mp3)
  2. Minimalnymi rozmiarami, co umożliwi skuteczne ukrycie rejestratora w sugerowanych miejscach.
  3. Czas nagrywania powinien wynosić ok. 1-4 godziny. 

Mini dyktafony do rejestracji przemocy

Mini dyktafon K-320 z zapisem na kartę SD. Nagrywa w standardzie mp3. Umożliwia wykonanie nagrania trawiącego ok. 5 godzin. Wymiary: 30 x 40 x 5 mm.

Mini dyktafon KS-20. Nagrywa w standardzie WAW. Nagrane pliki zapisują się na wbudowanej  pamięci  4 GB. Bardzo mały akumulator  umożliwia pracę  dyktafonu nawet do  20 godzin . Nagrania jest podzielone na pliki po 4 godziny każdy. Pliki posiadają w swoim opisie datę i godzinę ich wykonania, co bardzo ułatwia późniejszą analizę wykonanych nagrań. Wymiary: 15 x 40 x 5 mm

 

Sugerowana procedura rejestracji nagrań przemocy domowej

W trakcie wykonywania takiego nagrania należy zawsze pamiętać o zadawaniu specyficznych pytań. Odpowiedzi na te pytania muszą być starannie nagrywane. W przypadku, gdy w trakcie przemocy domowej nie dochodzi do rozmów - wymiany zdań należy głośno mówić  np. "dlaczego mnie uderzyłeś" lub " nie bij mnie, to boli ".  Zawsze po zakończeniu takiego "epizodu" trzeba  nagrać swoją wypowiedz o treści : "nazywam się Kowalska i rozmawiałam z Kowalskim, dzisiaj jest czwartek czternastego grudnia godzina siedemnasta piętnaście, w trakcie rozmowy zostałam pobita przez pana Kowalskiego''. Zamieszczenie tego typu informacji pozwoli prawnikowi na identyfikację uczestników rozmowy , na określenie wydarzeń mających miejsce w trakcie rozmowy  i na określenie czasu nagranego epizodu.